Ψηφιακό Παγκόσμιο Φεστιβάλ Χορωδιών

Διεθνές Φεστιβάλ Χορωδιών Θεσσαλονίκη Ρωμαϊκή Αγορά

Ψηφιακό Παγκόσμιο Φεστιβάλ Χορωδιών για την Ειρήνη

Όροι συμμετοχής

Το  Παγκόσμιο Φεστιβάλ χορωδιών Μιούζικαλ οργανώνει την ψηφιακή εκδοχή του φεστιβάλ λόγω της κατάστασης με τον Covid 19. Το φεστιβάλ είναι αφιερωμένο στην ειρήνη, τη φιλία και τη συναδέλφωση των λαών

Η εκδήλωση:
  • Ανοιχτή εκδήλωση στη Θεσσαλονίκη στις 23 Νοεμβρίου 2020 σε συνεργασία με τη Γιορτή Πολυγλωσσίας του Δήμου Θεσσαλονίκης

Όροι συμμετοχής

Οι χορωδίες που επιθυμούν να συμμετάσχουν πρέπει να στείλουν
  • Ένα πρόσφατο βίντεο με ένα τραγούδι το οποίο θα παρουσιαστεί διαδικτυακά (3-7 λεπτά)
  • Σύντομες πληροφορίες για τη χορωδία και το τραγούδι
  • Σύντομο βίντεο για την περιοχή τους
  • To Φεστιβάλ δεν είναι διαγωνιστικό.
  • Θα δοθούν αναμνηστικά διπλώματα σε όλες τις συμμετέχουσες χορωδίες
  • Θα δημιουργηθεί ψηφιακό βιβλίο με όλες τις συμμετοχές.

Προθεσμία υποβολής αιτήσεων: 15 Νοεμβρίου 2020

 Διαδικτυακό Φεστιβάλ χορωδιών 17-18 Οκτωβρίου 2020

Παρακολουθήστε το διαδικτυακό χορωδιακό φεστιβάλ σε συνεργασία των φεστιβάλ Πρέβεζας και Θεσσαλονίκης (Φεστιβάλ χορωδιών μιούζικαλ Κοραής)

  • Σάββατο 17 Οκτωβρίου 2020 στις 18:00
  • Κυριακή 18 Οκτωβρίου 2020 στις 11:00

Χορωδίες από 5 ηπείρους μοιράζονται τραγούδια στον καιρό της πανδημίας.

Κυραική 18 Οκτωβρίου 2020

Σαββάτου 17 Οκτωβρίου 2020

 

ΣΑΒΒΑΤΟ, 17/10/2020, ώρα 19.00

Καλωσόρισμα
Χαιρετισμός προέδρου ΔΧΦ Πρέβεζας
Χαιρετισμός προέδρου Θεσσαλονίκης

Μήνυμα από Choral Festival Network
1) Παιδική Χορωδία Πρέβεζας "Αρμονία"
Μαέστρος: Ανέλια Στεφάνοβα
Πρέβεζα, Ελλάδα
θ 2) Beşiktaş Çocuk Korosu
Μαέστρος: Güneş Kaya
Beşiktaş, Τουρκία
3) Choir "Credo" of the Music school Nr. 2
Μαέστρος: Tetyana Mysʹ
Rivne, Ουκρανία

4) Παιδική Χορωδία Ι.Ν.Προφήτη Ηλία Πυλαίας
Μαέστρος: Ελεονώρα Καλαϊτσίδου
Πυλαία Ελλάδα

θ 5) Cairo Celebration Choir
Μαέστρος: Nayer Nagui
Cairo, Αίγυπτος

6) Tawayra Música Vocal de las Américas
Μαέστρος: Douglas Tarnawiecki
Mexico City, Μεξικό

θ 7) Männerstimmen Basel
Μαέστρος: Oliver Rudin
Basel, Ελβετία

8) Χορωδία Γονέων Μουσικού Σχολείου Πειραιά "Ex parente"
Μαέστρος: Γεώργιος Κανδρεβιώτης
Πειραιάς, Ελλάδα

Χαιρετισμός Klaus Etzold

9) Coro Masculino de Cámara "In Limine"
Μαέστρος: PABLO MORALES DAAL
Lima, Περού

θ 10) 1The Forget Me Nots Choir
Μαέστρος: Norah Walsh
Dublin, Ιρλανία

11) Χορωδία BelCantes του Αγίου Ανδρέα Εγλυκάδας Πατρών
Μαέστρος: Έλενα Δρουκοπούλου
Πάτρα, Ελλάδα

θ 12) Νεανική Χορωδία "Κοραής"
Μαέστρος: Βίκτωρ Γλυκίδης
Θεσσαλονίκη, Ελλάδα

13) 1Cecilia Espinosa Chamber Choir
Μαέστρος: Cecilia Espinosa Arango
Medellin, Κολομβία

θ 14)1Estonian National Girls' Choir LEELO
Μαέστρος: Külli Kiivet
Tallinn, Εσθονία

15) Lüleburgaz Belediyesi Çocuk Korosu
Μαέστρος: Burcu Şimşek Dağ
Lüleburgaz, Τουρκία

θ 16) New Zealand Youth Choir
Μαέστρος: David Squire
Wellington, Νέα Ζηλανδία

ΚΥΡΙΑΚΗ, 18/10/2020 ώρα: 11.00
Καλωσόρισμα

Χαιρετισμοί επισήμων

1) Mικτή Χορωδία Πρέβεζας "Αρμονία"
Ανέλια Στεφάνοβα
Πρέβεζα, Ελλάδα

θ 2) Library of Alexandria Choir and Orchestra

Προς:
Diavlos

Σάβ, 17 Οκτ στις 1:35 μ.μ.
Χορωδία της Βιβλιοθήκης της Αλεξάνδρειας
Μαέστρος Donia Akram Deghedy
Alexandria, Αίγυπτος

3) Παιδική Χορωδία Δήμου Λυκόβρυσης - Πεύκης
Ελευθερία Βούλγαρη
Λυκόβρυση – Πεύκη, Ελλάδα

θ 4) Μικτή Χορωδία του ΜΓΣ Σιδηροδορομικών Θεσσαλονίκης "Ο Θερμαϊκός"
Eljona Eleni Sinjari
Θεσσαλονίκη, Ελλάδα

5) Mešoviti hor "Ars vocalis"
Miroslav Arbanovski
Belgrade, Σερβία

θ 6) Σύνολο μουσικής μιούζικαλ και κινηματογράφου Μουσικού Σχολείου Λάρισας
Φρόσω Κτιστάκη 1
Λάρισα, Ελλάδα

7) "Tonos Humanos"
Cecilia Espinosa Arango
Medellin, Κολομβία

8) Χορωδία «Φωνωδία»
Ιωάννης Ιδομενέως
Ηράκλειο Κρήτης, Ελλάδα

Συζήτηση
9) Sansev Oda Korosu
Emine Çolak
Instabul , Τουρκία

θ 10) Asociación Cultural Brisas del Titicaca
Armando Vértiz Cayo
Lima, Περού

11) Νέα Ευρωπαϊκή Χορωδία Π. Σ. Περαίας "Αγάπη"
Ελεονώρα Καλαϊτσίδου
Περαία, Ελλάδα

θ 12) Choir "River Rhythms"
Lorraine Florish
Cork, Ιρλανδία

13) Ao Naga Choir
AKALA AKANGMEREN
New Delhi, Ινδία

θ 14) The Longfield Gospel Choir
Georg Weilguny
Longfield, Αυστρία

15)Χορωδία "Φιλομήλα" του Μουσικού & Καλλιτεχνικού Συλλόγου Ευόσμου Θεσσαλονίκης
Άννα Μαρία Κότσιφα
Εύοσμος, Ελλάδα

θ 16) Vocalino
David Rossel
Wettingen, Ελβετία

Συζήτηση

17) Children's choir "Zvezdice" ("The Stars")
Jelena Cvetković Crvenica
Leskovac, Σερβία

θ 18) Te Deum Adoramus Choir
Theodora Dimitrova
Sofia, Βουλγαρία

19) Παιδική Χορωδία των Ιδιωτικών Εκπαιδευτηρίων "Ελληνοαγγλική Αγωγή"
Γιώργος Σιτώτης
Μαρούσι, Ελλάδα

θ 20) Oriana Youth Female Choir
Galina Sphak
Odessa, Ουκρανία

21) Μικτή Χορωδία Δήμου Λυκόβρυσης - Πεύκης
Ελευθερία Βούλγαρη
Λυκόβρυση – Πεύκη, Ελλάδα

θ 22) Chór Kameralny "The Belfersingers"
Łukasz Meyger
Gorlice, Πολωνία

23) Coral “Virgen de linarejos”
Rafael Funes Arjona
Linares, Ισπανία

Αποφώνηση προέδρων

Κλείσιμο

ΜΕΓΕΘΟΣ ΓΡΑΜΜΑΤΟΣΕΙΡΑΣ
ΥΨΗΛΗ ΑΝΤΙΘΕΣΗ